Hemliga ”ögat” riskerar livet för att blogga inifrån Mosul
av
Hur tror du det känns att vara instängd i Mosul just nu? Att vara terrorgruppen IS fånge samtidigt som din stad beskjuts från varje håll?
Hur tror du det känns att vara instängd i Mosul just nu? Att vara terrorgruppen IS fånge samtidigt som din stad beskjuts från varje håll?
Statsminister Stefan Löfven åker till Saudiarabien för att ”värma upp relationerna” efter förra årets diplomatiska kris.
George W Bush, var han så dålig ändå? Den frågan verkar många amerikaner ställa sig just nu.
I den första presidentdebatten nämndes inte den krigshärjade staden Aleppo med ett enda ord. När det till slut dök upp en bit in i den andra debatten var det en tittare som ställde frågan via Facebook:
”Om du var president, vad skulle du göra för Syrien och den humanitära krisen i Aleppo?”
Vicepresidentdebatten blev i alla fall en liten smula mer intressant när Donald Trump meddelade att han skulle kliva in som livekommentator.
Emir Tamim bin Hamad Al Thani, Qatars statsöverhuvud, har (minst) en passion: falkar.