DD-Tips Östersund
avBlev ingen vinst igår när singelstrecket bara kom tvåa. Nya tag ikväll när vi ska upp till Östersund. Vi får se ett kallblodslopp och ett stayerlopp, jag garderar i kallblodsloppet och hittar singelstrecket i stayerloppet. För er som vill ha V75-Tips till morgondagen, håll koll på min twitter ikväll. Jag och en kompis ska spela in en podd. Häng med!
DD-1 (2640m volt)
7 Järvsö Rasmus får tipset trots frånvaro i några månader. Han är gynnad av den långa distansen och det låter bra från stallet. Snackade med Jan-Ove förut och han lät uppåt, går han iväg felfritt då tror jag att han har en bra chans. 1 Junifaks har varit ute i tuffa gäng, kan öppna och kommer leda länge. Ulf Ohlsson upp är ett stort plus. 8 Kringelandtellus var ute på V75 senast, gick i ledningen och såg bra ut men tröttnade till slut. Kan få en bra resa från sitt utgångsläge och blir farlig till slut. 9 Krusen får ofta göra mycket jobb själv i loppen. Kan han få ett bättre lopp ikväll, då är han med i segerstriden. Vill varna för två roliga drag, 4 Qvarting som jag trodde på senast på V75 och 10 Trippa Undan som alltid gör bra lopp. Skulle hon få rätt ryggar kan hon överraska.
DD-2 (3140m volt)
13 Todays Popular är riktigt bra i grunden, han hamnade illa till senast på V75 men gick bra i skymundan. Han älskar den långa distansen och med springspår på tillägget kan han komma bra på det. Hittar Henrik ett bra slagläge inför sista varvet då tror jag han växlar ner dem till slut. Spik!
DD-förslag: 6 kombinationer x valfri insats
DD-1: 1,4,7,8,9,10
DD-2: 13 Todays Popular
Raka DD-förslaget: 1 kombination x valfri insats
DD-1: 7 Järvso Rasmus
DD-2: 13 Todays Popular
Spelstopp för Dagens Dubbel är 20.53
Har ni spelat en DD? Diskutera nedan!
Lycka till! /MLipovac