DD-Tips Halmstad
avNy vecka betyder nya lopp och nya chanser. Halmstad står som värd för kvällens dubbel och det ser svårlöst ut. Har hittat mitt singelstreck i avslutningen som jag tror har bra chans att leda runt om. I inledningen står två bra hästar på tillägg men formen är ett frågetecken. Häng med!
DD-1 (2140m volt)
11 Counterfeightr får tipset i inledningen, han har varit ute på V75 med framgång. Han har vilat lite inför denna starten och tränaren själv kör, det är två frågetecken som gör att jag garderar honom. Han går annars ner i klass här och skulle han löpa upp till sin förmåga då tror jag han har bra chans. 10 Gambino Degato gör årsdebut ikväll, han har också härdats på V75 och gjort det bra. Johan brukar ha hästarna i bra form direkt och hästen har gjort bra lopp efter vila förut. Kan runda många. 3 Newport Brodde gjorde årsdebut senast och var godkänd som trea. Står tjugo meter framför dem värsta konkurrenterna och skulle han få ledningen då kan det räcka långt. 4 Camp Nou var riktigt tapper senast när han fick gå ute i spåren och kom tvåa. Revansch ikväll? 7 Aileron har nästan hela alfabetet i sin resultatrad, är en svår herre som har hög kapacitet när det funkar. Kan Bergh få honom felfri så tror jag på bra chans. Springspår gör det kanske lättare och han ska räknas. Sista strecket ger jag 9 Dynamite Daisy som gör debut i Sverige och sitt första lopp på näsan ett år, man kanske inte ska plocka med en sån häst men Petri Puro är en bra tränare och han kan ha ställt i ordning rejält här. Jag tror hon gör ett bra lopp dieket och hoppas hon kan skrälla.
DD-2 (2140m auto)
I avslutningen tror jag att 2 Youlo har bra chans att leda runt om. Hästen är obesegrad från ledningen och har ett lopp i kroppen. Hon har dragit ett perfekt utgångsläge och jag tror Söderkvist löser detta. Värsta motbudet 11 Kash Brodda har jag respekt för, hon vann i årsdebuten men ikväll avgör spårlottningen tror jag.
DD-förslag: 6 kombinationer x valfri insats
DD-1: 3,4,7,9,10,11
DD-2: 2 Youlo
Raka DD-förslaget: 1 kombination x valfri insats
DD-1: 11 Counterfeightr
DD-2: 2 Youlo
Spelstopp för Dagens Dubbel är 20.53
Har ni spelat en DD? Diskutera nedan!
Lycka till! /MLipovac