Startsida / Inlägg

DD-Tips Åby

av MLipovac

Igår satt dubbeln till 19 gånger pengarna och det var skönt efter att tipsen inte gått min väg denna vecka. Idag är det dags för V75 och Åby står som värd. Jag gillar när Åby håller i tävlingarna för det händer mycket i loppen och open stretchen gör att hjärnan får tänka ännu mer. Att omgången kryddas med en stor jackpot är bara ännu roligare. Jag siktar in mig på dubbeln här men ni kan även hitta mina V75 tips och mitt system som ni kan köpa in er på längre ner på sidan. Häng med!

DD-1 (1640m auto)

I inledningen får vi se ett Bronsdivisions försök där tipset går till 2 Shogun D.K. Jag var inne på honom senast när tränaren skulle köra ”all in” och lätta på allt i balansen. Han galopperade istället och då var den dagen förstörd. Idag har han fått ett bra läge och nu kan det vara dags för en seger, han går alltid väldigt bra och jag hoppas att han kan försvara ledningen för då blir han svårslagen. Skulle han få rygg på ledaren så är det inte hela världen för då har han stretchen att vinna på. 10 Mellby Collector har gjort två bra lopp efter sin jobbiga skada. I comebacken vann han direkt men fick loppet serverat, i senaste starten blev han het och drog i ett högt tempo utvändigt ledaren och kom tvåa. Jag var imponerad av honom och jag tror bakspåret bara är bra för honom idag. Sitter inte senaste loppet i benen så är han med i segerstriden. 4 XLNT Chili Tripel flög till ledningen senast, släppte till Fossens Bonus och satt fast med krafter kvar. Jag tror han kan flyga till ledningen idag igen och idag testar nog Jocke och försöker leda runt om. 3 Protector jagar jag hela tiden och idag kan det vara dags när utgångsläget är bra. Han har knallform och får han det rätta flytet med positionerna då avslutar han väldigt vasst. Dessa fyra hästar väljer jag att plocka med på mitt V75 system men här vill jag plocka med två till och det är, 5 Photo Gardenia och 1 Amour Du Coglais. Den förstnämnde har varit ute mot tuffa gäng i Danmark och vann på ett snyggt sätt från ledningen senast. Kommer han dit idag då blir det intressant. Den sistnämnde fick ett nyttigt lopp i kroppen senast och med barfota idag så kan han smyga med och vara en överraskning.

DD-2 (2140m auto)

Finalen av Konung Gustaf V:s Pokal 2016 får vi se i avslutningen. Här kommer dagens bästa singelstreck och den hästen som höjer sig över resten av gänget. Hästen jag pratar om är naturligtvis 4 Uncle Lasse. Intrycket på honom i första starten för Melander var ruggigt bra, senast i kvalloppet vann han utan att behöva ta i. Idag tror jag han vinner utvändigt ledaren om det behövs men jag blir inte förvånad om ledaren väljer att släppa för att köra om andra priset istället. Visa att du är den bästa hästen Lasse!

DD-förslag: 6 kombinationer x valfri insats

DD-1: 1,2,3,4,5,10

DD-2: 4 Uncle Lasse

Raka DD-förslaget: 1 kombination x valfri insats

DD-1: 2 Shogun D.K

DD-2: 4 Uncle Lasse

Spelstopp för Dagens Dubbel är 18.20

Bästa V75-spiken: 4 Uncle Lasse (V75-7

Bästa V75-draget: 8 Sir Ratzeputz (V75-1)

Spelstopp för V75 är 16.20

Har ni spelat en V75 eller DD? Diskutera nedan!

Mina och Niclas V75-tankar kan ni höra i våran V75-podd. Den hittar ni här: http://www.podcastgarden.com/episode/v75-by-145_78097

Ni kan även köpa in er i våra system, via Pressbyrån Svava Uppsala på V75 Tillsammans: https://tillsammans.atg.se/inbjudan/3UCP-8R4D-21456

Lycka till! /MLipovac