Startsida / Inlägg

Bortglömt drag i avslutningen!

av MLipovac

Hallå!

Efter Nuncios uppvisning igår i Årjängs Stora Sprinterlopp så arrangerar Årjäng en rolig och intressant V64 omgång idag. Jag har hittat ett roligt drag i avslutningen som är helt bortglömt på strecken. För dem som vågar så kan det vara en riktigt rolig chansspik i avslutningen eller ett roligt drag på dubbeln.

Hästen jag tror på är 14 Hunter Mahan (V64-6). Han är just nu streckad på 3% och det tackar jag för. Han gjorde comeback efter ett längre uppehåll senast och såg fin ut, han satt fastlåst och hade mycket krafter kvar sparade. Nu går han framåt rejält med det loppet i kroppen och jag tror att han har bra chans att kliva runt detta gäng. Han har ett tråkigt utgångsläge men tål att göra en del jobb säls ute i spåra då han är stark, jag tror Mikael löser detta och avslutar med en skräll. Favoriten 6 Aramis Race är en osäker travare som är nervös och galopperar ofta. Han kan även få en tuff resa och då kommer Micke och mitt drag flygandes!

Spelstopp för V64 är 16.10

Har ni spelat något? Diskutera nedan!

Sju rätt igår på V75 och med lite flyt hade det blivit bra pengar. Siktar på att sätta sjuan nästa helg igen och ni kan alltid gå in och köpa min andel! Aktiveras imorgon bitti men här kommer länken: https://tillsammans.atg.se/start?kod=H7D8-5FXX-21456

Lycka till! /MLipovac