Startsida / Inlägg

DD-Tips Mantorp

av MLipovac

Mantorp står för kvällens dubbel och vi får se ett treåringslopp i inledningen där jag hittat ett lås som jag tror på mycket. I avslutningen får vi se fyraåringarna och jag plockar med tre hästar och tror att det räcker. Häng med!

DD-1 (2140m auto)

3 Comanche Moon får tipset i inledningen, han har varit i Tyskland och gått i det tyska derbyt. Han tog ledningen enkelt men galopperade sedan i rygg på ledaren. Ikväll tror jag ingen stoppar honom från att ta ledningen och därifrån går han väldigt bra. Han har förlorat mot väldigt bra motstånd och möter enklare hästarm nu tycker jag. Jag tror att Erik har bra chans att leda runt om. Vill dock dubbla med en häst jag varnade för senast, det är 12 Albir. Han har bra kapacitet men har dragit spår tolv igen, det hade han senast när han gick sin första start för Johan Untersteiner. Hästen är stark och tål att göra en del själv men behöver lite hjälp med tempot. Skulle min tipsetta och favoriten kör mot varandra då bjuds mitt drag in i loppet och till 9% är han riktigt rolig.

DD-2 (2140m auto)

5 Iasi och 7 M.T.Kod Röd delar nästan på favoritskapet i avslutningen. Jag tror att den av dem som får ledningen har bra chans att leda runt om. Mitt tips går till Björn Goop och 7 M.T.Kod Röd som är lite trög men Goop kommer få fart på honom och då tror jag han sitter i ledningen efter en bit. Därifrån räcker han väldigt långt. 5 Iasi var bra senast när han vann den tunga vägen, han kördes av en lärling då och nu sätter sig Erik upp i sulkyn. Det är ett stort plus som kommer förbättra honom. Bra läge och är given på kupongen. Plockar också med 8 Alorac Mathbell som vann överlägset senast, jag tror Jorma kommer vara offensiv och har han lite flyt från det tråkiga utgångsläget så är han med och gör upp om det.

DD-förslag: 6 kombinationer x valfri insats

DD-1: 3,12

DD-2: 5,7,8

Raka DD-förslaget: 1 kombination x valfri insats

DD-1: Comanche Moon

DD-2: 7 M.T.Kod Röd

Spelstopp för Dagens Dubbel är 20.53

Har ni spelat en DD? Diskutera nedan!

Lycka till! /MLipovac