DD-Tips Romme
avRomme står som värd för en intressant omgång där vi får se några öppna lopp och ett kallblodslopp där kvalens överlägset största favorit kommer ut. Storfavoriten är med på dubbeln och det är lite tråkigt för det drar ner oddsen men jag har hittat en rolig tipsetta jag tror på i avslutningen. Häng med!
DD-1 (2140m volt)
6 Tekno Odin har en lämplig uppgift framför sig ikväll, han står bra till på 20 meters tillägget och jag tror det ska mycket till för att han inte ska ta hem detta. Han såg fin ut senast och jag tror faktiskt att Tjomsland kommer vara offensiv och köra för ledningen, därifrån torksår han inte. Han har riktigt bra chans i vilket fall som helst och jag väljer att singelstrecka.
DD-2 (2140m auto)
I avslutningen tror jag att det kommer gå undan från början, det kommer gynna mina streck och min roliga tipsetta. Tipset går till 6 Xanthis Cornelis som är mycket bättre än vad raden utvisar, han har visat bra form på slutet men har haft tråkiga utgångslägen. Ikväll är inte läget heller det bästa men hittar bara Tomas ner i ett bra slagläge så kommer han blåsa ner dem till slut. 9 Catch The Cash gör sällan en dålig insats, hon har en riktigt vasst sort och hittar hon ner i ett bra slagläge i sista kurvan då fäller hon väldigt många, kanske alla. Plockar också med 4 Mon Petit Cheval som avslutade riktigt vasst näst senast när han vann. Moberg låter väldigt uppåt och han ska med på kupongen.
DD-förslag: 3 kombinationer x valfri insats
DD-1: 6 Tekno Odin
DD-2: 4,6,9
Raka DD-förslaget: 1 kombination x valfri insats
DD-1: 6 Tekno Odin
DD-2: 6 Xanthis Cornelis
Spelstopp för Dagens Dubbel är 20.53
Har ni spelat en DD? Diskutera nedan!
Lycka till! /MLipovac