Startsida / Inlägg

Mourinho skjuter sig själv i foten

av Adam Pinthorp

En kvart innan startelvan presenterades började ryktet florera – José Mourinho skulle bänka Iker Casillas. Lagkaptenen, själen och hjärtat i Real Madrid. När det blev officiellt drog spekulationerna igång direkt.

Det har länge stått klart att det funnits en spricka hos de regerande spanska ligamästarna. Att Casillas och Cristiano Ronaldo inte är bästa vänner är lika glasklart som att Mario Balotelli inte kommer särskilt bra överens med västar. Nu ser många sambandet med det att Mourinho skällde ut en journalist häromdagen, och att det är Iker som är källan han då ville åt.

Oavsett vad det här handlar om är det helt förskräckligt – och vi kan alla komma överens om att det inte har med det sportsliga att göra. Vill Mourinho bevisa att det är han som bestämmer? Att han är störst – nummer ett i Real Madrid?

I går postade Iker Casillas en bild på sin twitter. Bilden innehöll en vattendroppe. Kan det vara så att det fanns än bara en droppe bakom den bilden?

Om inte minnet sviker mig fick Mourinho lämna Chelsea efter att han bänkat John Terry en match. Ett komiskt sammanträffande? Må så vara, men nog fanns det mer bakom det, och petningen spelade nog in. Jag tror vi kan ana att något liknande ligger framför oss den här gången. För José Mourinho kommer inte bli långvarig i Real Madrid. Inte ens presidenten Florentino Pérez kan stå bakom honom i det här.

Att peta sin lagkapten, tillika kanske världens främsta målvakt, med en meritlista som få andra, är som att skjuta sig själv i foten. Som att spotta på klubbens färger och som att smutsa ner klubbens själ. Det här är inte acceptabelt. Så här gör man inte utan någon konkret anledning.

Det ska bli lika intressant att se hur Florentino agerar framöver som vad Mourinhos högra hand, Aitor Karanka, kommer säga på presskonferensen efter matchen mot Málaga. För ges det inte en förträffligt bra förklaring till detta, har Real Madrid ett stort problem.

 • Tjänstgörande sportredaktör: Johan Lundin
 • Chefredaktör, vd och ansvarig utgivare: Lena K Samuelsson
 • Stf ansvarig utgivare: Martin Schori
 • Redaktionschef: Karin Schmidt
 • Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm
 • Org.nr: 556100-1123
 • Momsregistreringsnr: SE 556100-112301
 • Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se
 • Aftonbladet Plus Kundcenter: tipsa@aftonbladet.se
 • Telefon växel: 08 725 20 00
 • FÖLJ OSS

© Aftonbladet Hierta AB