Startsida / Inlägg

Läget i lagen – 14/1

av Pierre Wingren, reporter

Nu har jag och bloggen varit lediga länge, för länge. Men det har varit skönt att ladda upp batterierna efter ett intensivt år med FC Bayern i Champions League-final, ett rekordspelande Dortmund i Bundesliga, ett EM kantat av besvikelser och till sist en fantastisk höst i Europa samtidigt som Bayern München pulveriserade motståndet i ligan. Nu är jag och bloggen tillbaka.

Även om jag inte har svarat på era kommentarer ännu, så har jag givetvis läst dem. Jag snappade upp att vissa av er efterfrågade ett inlägg med lite övergångsskvaller – så låt oss helt enkelt rivstarta det nya året med ett sådant inlägg. Tyska Bundesliga mår väldigt bra och en hel del klubbar känner att de har råd med spännande förstärkningar inför Rückrunde.

Uppdatering 140113

Bayern München
In: Jan Kirchhoff (1. FSV Mainz 05, fri transfer i sommar).

Ut: Mitchell Weiser (1. FC Kaiserslautern, lån).

Kommentar: Eventuellt kan Kirchhoff ansluta till FC Bayern redan i januari, enligt sportchef Sammer är det upp till Mainz att besluta om den talangfulle mittbackens framtid. I övrigt är det ovanligt tyst i södra Tyskland, kanske i så förvånande med tanke på den bredd och kvalitet som finns i truppen. Weiser lånas ut till Kaiserslautern, ett helt logiskt beslut då den offensive mittfältaren är för bra för andralaget men lite för svag för Jupp Heynckes stjärnfyllda trupp.

Krossade Schalke 04 med 5-0 i en träningsmatch, självförtroendet fortsatt på topp.

Borussia Dortmund
In: Marian Sarr (Bayer Leverkusen), Nuri Sahin (Real Madrid, lån).

Ut: Ivan Perisic (VfL Wolfsburg), Chris Löwe (1. FC Kaiserslautern).

Kommentar: I dagarna framgick det att Wolfsburg egentligen var på jakt efter Kevin Großkreutz, vilket förvånar mig en aning. Det blev i stället Ivan Perisic, den offensive mittfältaren var missnöjd med rollen som inhoppare i Dortmund och lämnar nu efter en och en halv säsong. Det finns inte mycket som tyder på att Dortmund vill ersätta Perisic med en ny yttermittfältare som trivs bäst till vänster, däremot snackas det mycket om en ny anfallare och någon defensiv spelare som hanterar mer än en position. Neven Subotic saknas dessutom i minst sex veckor vilket öppnar för spekulationer, men med Marian Sarr och Koray Günter har Klopp ungdomlig talang i leden.

Det står nu klart att den förlorade sonen, Nuri Sahin, vänder hem till Dortmund. Frågan är var han ska ta plats i laget?

Schalke 04
In: Edu (Greuther Fürth, åter från lån).

Ut: Lewis Holtby (Tottenham, fri transfer i sommar).

Kommentar: Klubben lyckades förlänga med stjärnanfallaren Klaas-Jan Huntelaar, det har varit en segdragen affär men äntligen har Schalke planeringssäkerhet. Förhandlingarna med Lewis Holtby gick inte lika bra och den offensive kreatören försvinner senast i sommar. En tung förlust för Schalke, men nu har man tid på sig att sondera marknaden. Men den tänkta ersättaren kan komma tidigare än så: inlånade Ibrahim Afellay har skadat sig och lär missa omkring två månader. Horst Heldt har bekräftat att klubben söker efter nyförvärv, men konkreta namn saknas.

Jens Keller har fått en tung start på jobbet, förlusten mot FC Bayern svider och kanske kastar Schalke ut pengar som de egentligen inte har den här vintern.

Frankfurts unge ytterback Sebastian Jung finns på Schalkes radar.

Borussia Mönchengladbach
In: –

Ut: Matthias Zimmermann (Greuther Fürth, lån).

Kommentar: Sportchef Max Eberl utesluter inte att klubben agerar i januari, det är möjligt att någon offensiv pjäs ansluter. Det har ryktats om Miralem Sulejmani, men även Marko Marin och Philipp Hosiner. Som vanligt satsas det mycket på ungdomarna i klubben och det är klart tänkbart att Gladbach nöjer sig med det. Zimmermann behöver speltid som försvarare och får testa vingarna i Fürth.

Bayer Leverkusen
In: Arkadiusz Milik (Gornik Zabrze).

Ut: Renato Augusto (Corinthians), Zvonko Pamic (Dinamo Zagreb), Marian Sarr (Borussia Dortmund).

Kommentar: I Milik har Leverkusen införskaffat ”näste Lewandowski”. Den polske anfallaren är stor och stark och förfogar över ett mäktigt avslut. Påminner lite om en viss Zlatan egentligen, och nej, jag syftar inte på Bajramovic. En man för framtiden, men säkert nyttig redan nu då det ser tunt ut bakom Kießling.

Leverkusens största problem handlar annars om sommarens nyförvärv, ytterbacken Daniel Carvajal. Real Madrid uppges vilja ha tillbaka spanjoren som verkligen har imponerat den gångna hösten. Vidare vill Bayern München plocka över Leverkusens fystränare, i utbyte vill Leverkusen ha talangen Emre Can.

VfB Stuttgart
In: Rastko Suljagic (Röda Stjärnan).

Ut: Francisco Rodriguez ”Maza” (América).

Kommentar: Det sägs att Bruo Labbadia är missnöjd med sportchefen, Fredi Bobic, då ”Maza” såldes trots en relativt tunn trupp. Nu har förvisso mittbacken mest suttit på bänken, men en redan tunn trupp hade mått bra av Mazas närvaro. En målvaktstalang har hämtats in, men det är inte där skon klämmer direkt.
Stuttgart uppges ha varit på jakt efter Milik, som landade i Leverkusen, möjligtvis får vi alltså se klubben hämta in lite godis till Labbadia.

Mest spännande i Stuttgart just nu är alla talanger som klubben äntligen släpper fram igen. Särskilt spännande blir det att följa Rani Khediras fortsatta karriär. Storebror Sami spelar som bekant i Real Madrid.

Hannover 96
In: Johan Djourou (Arsenal, lån), André Hoffmann (MSV Duisburg), Franca (Norosete).

Ut: Henning Hauger (Elfsborg).

Kommentar: Hannover tar hela tiden små, men ordentliga, steg. Klubben vill etablera sig i Europa och när Mirko Slomka har kommit fram till att truppen är för tunn så väljer man att agera. Djourou lånas in från Arsenal och lär säkerligen kunna täta till i försvaret, Hoffmann är en defensiv spelare för framtiden. Nu är även den defensive mittfältaren Franca klar för klubben.

Vidare sägs Pawel Wszolek, 20 vara väldigt nära en övergång till Hannover. Vi väntar ännu på en officiell bekräftelse dock. Wszolek är polsk landslagsman och håller till till höger på mittfältet.

Hannover har god bredd i en lagdel – anfallet. Här kan vi mycket väl får se någon lämna, Mohammed Abdellaoue har kopplats ihop med Düsseldorf och Lazio. En spelare som definitivt lämnar är Henning Hauger, norrmannen var sedan tidigare utlånad.

VfL Wolfsburg
In: Ivan Perisic (Borussia Dortmund).

Ut: Marco Russ (Eintracht Frankfurt, lån), Jung-Bin Park (Greuther Fürth).

Kommentar: Nu är det Klaus Allofs tur att städa upp efter ”sop-kungen” Felix Magath. Spelartruppen är överfylld och måste bantas, men det visar sig ofta vara svårt att få några pengar för spelare nummer 57 i truppen. Allofs valde i stället att förstärka laget med Dortmunds Ivan Perisic, inte helt fel förstås. Kroaten har en vansinnig potential men behöver speltid för att blomma ut.

Det mesta handlar förstås om vilka spelare Allofs kan bli av med i vinter, mest intressant blir det dock att se hur Dieter Hecking klarar av sitt nya uppdrag som tränare.

Werder Bremen
In: Mateo Pavlovic (NK Zagreb).

Ut: Francois Affolter (BSC Young Boys, åter från lån), Aleksandar Stevanovic (PEC Zwolle, lån).

Kommentar: En ung och talangfull mittback ersätter en annan, den här gången som en permanent lösning. Inget jättenamn men Pavlovic kan säkerligen få en viktig roll i ett skakig Bremen-försvar. Mycket handlar i övrigt om Kevin de Bruynes framtid i Tyskland. Bremen vill givetvis behålla spelgeniet men även Wolfsburg (med Klaus Allofs) ska vara intresserat. Givetvis är det Chelsea som bestämmer i slutändan.
Stevanovic lånas ut till Zwolle, samma holländska klubb som Denni Avdic har lånats ut till.

1. FC Nürnberg
In: –

Ut: Philipp Klement (Hansa Rostock, lån).

Kommentar: Chocken börjar lägga sig i Nürnberg efter att stora stygga Wolfsburg kom och rövade bort Dieter Hecking. Michael Wiesinger anmälde sig frivilligt och fick också efterträda Hecking som tränare – och han har gjort det med mycket känsla. 40-åringen har en lång spelarkarriär i bagaget och en helt okej sejour som Nürnberg II:s tränare. Men det är nu han ska bevisa vad han kan.
Mittbacken Alexander Madlung och anfallaren Innocent Emeghara tycks finnas på klubbens radar, men det har inte blivit några nyförvärv än. Det är främst offensivt som Nürnberg har haft problem den här säsongen.

Mittfältaren Klement lånas ut till Hansa Rostock.

TSG Hoffenheim
In: Luis Advincula (Tavriya), Junior Ponce (Alianza Lima), Guilherme Biteco (Gremio).

Ut: Junior Ponce (Alianza Lima, lån), Guilherme Biteco (Gremio, lån).

Kommentar: Marco Kurz heter mannen som ska rädda TSG Hoffenheim, en tränare som jobbar mycket med känslor – och det är just vad som behövs i Hoffenheim. Det är inget fel på spelarmaterialet, men nu måste en grupp formas. Hoffenheim värvade stora namn i somras och har hittills tagit det lugnt i januari. Tre talanger har handlats in, två av dem stannar dock kvar i respektive klubb på lån.
Advincula ser dock ut att ansluta till a-truppen redan nu, han blir i så fall ett alternativ till Andreas Beck på högerbacken.

SC Freiburg
In: –

Ut: –

Kommentar: Freiburg har spelat en strålande höstsäsongen under tränare Christian Streichs ledning. Det är en klubb med begränsade resurser, det är fantastiskt att se hur mycket Streich får ut av spelarna. I vinter kan ytterligare några spelare lämna, Jendrisek och Santini ryktas båda vara på väg ut.
Det är dock inte helt omöjligt att vi får se något nyförvärv i vinter. I Turkiet spekulerar man i att den store österrikaren Marc Janko kan vara på väg till Freiburg.

1. FSV Mainz 05
In: –

Ut: Jan Kirchhoff (Bayern München, fri transfer sommar).

Kommentar: Även Mainz och Thomas Tuchel har kunnat njuta av julen då höstsäsongen bjöd på många fina stunder. Mainz har relativt nyligen bantat ned truppen och lär iaktta försiktighet innan man börjar förhandla med nya spelare.

Mainz är dock väldigt intresserat av Schalkes Christoph Moritz, det står mer eller mindre klart den defensive mittfältaren ansluter i sommar. Om möjligheten finns att locka över honom redan i vinter kan så ske. I skrivande stund ser det dock ut som om att Jan Kirchhoff stannar säsongen ut innan han påbörjar äventyret i FC Bayern.

Anfallaren Adam Szalai, som äntligen har kommit igång på allvar, är ett hett namn på marknaden. Arsenal, Wolfsburg och Dortmund ryktas vara intresserade av ungraren.

FC Augsburg
In: Dong-Won Ji (Sunderland, lån), Michael Parkhurst (Nordsjaelland).

Ut: –

Kommentar: Stefan Reuter är ny sportchef i Augsburg och är övertygad om att klubben fixar ett nytt Bundesliga-kontrakt. Men då måste man börja vinna matcher också. Parkhurst förstärker laget i försvaret där han trivs bäst till höger, anfallaren Ji lånas in från Sunderland och kan kanske bli ett perfekt komplement till store Mölders.

Dawda Bah har inte hittat någon ny klubb, men vänstermittfältaren har fått veta att hans tjänster inte längre är önskade i Augsburg. Augsburg har en del spännande namn i leden men de ser ut att få behålla sina spelare, däremot ryktas Daniel Adlung, offensiv mittfältare, vara på väg in från Energie Cottbus.

Hamburger SV
In: –

Ut: Tom Mickel (Greuther Fürth).

Kommentar: Rafael van der Vaart kom i somras och lyfte laget tillsammans med Milan Badelj, men sportchef Frank Arnesen behöver jobba på att få in lite pengar. Spelare som Marcus Berg, Gojko Kacar, Slobodan Rajkovic och Jaroslav Drobny ska säljas – men än så länge har man inte funnit någon köpare. Det är Hamburgs stora utmaning.
Nigerianske anfallaren Kim Ojo, som spelar i norska Brann, uppges stå på inköpslistan. Vinterns affärer lär till stor del påverkas av vilka spelare som lämnar HSV.

Greuther Fürth
In: Jung-Bin Park (VfL Wolfsburg, lån), Tom Mickel (Hamburger SV), Matthias Zimmermann (Borussia Mönchengladbach, lån), Nikola Djurdjic (Haugesund).

Ut: Kevin Kraus (1. FC Heidenheim, lån).

Kommentar: Det mesta handlar förstås om Nikola Djurdjic. Anfallaren har redan presenterat sig med mål i en träningsmatch och det är just vad Fürth behöver: mål. Spelmässigt torde Mike Büskens lag klara av ett nytt kontrakt i Bundesliga, men det produceras för lite mål. Djurdjic är klubbens dyraste nyförvärv någonsin.
Mickel förstärker målvaktskonkurrensen och kommer gratis från HSV, Park lånas in från Wolfsburg och Zimmermann från Gladbach. Förnuftiga förstärkningar, våren blir spännande men resultaten får inte låta vänta på sig.

Eintracht Frankfurt
In: Marco Russ (VfL Wolfsburg, lån).

Ut: Vadim Demidov (Celta Vigo, Lån).

Kommentar: En mittback lämnar, en annan kommer in. Russ har ett förflutet i Frankfurt och lär spela en bättre roll i laget än vad Demidov gjorde under hösten. Jag är ännu förvånad över Frankfurts fina säsong så här långt, och för tillfället finns det inte mycket som talar för en kollaps. En anfallare står högst upp på Vehs önskelista, Srdjan Lakic och Marko Livaja har nämnts som tänkbara nyförvärv.

Annars är det framför allt Sebastian Jung och Sebastian Rode det skrivs om. De båda ynglingarna har stått för strålande insatser under hösten och hela Bundesliga jagar deras signaturer. Men Frankfurt vägrar sälja sina juveler.

Fortuna Düsseldorf
In: Mathias Bolly (Lilleström), Genik Omae (Shimizu S-Pulse).

Ut: Timo Furuholm (Hallescher FC, lån), Mazin Ahmed Al-Huthayfi (Al-Ittihad, åter från lån).

Kommentar: Känns mönstret igen? Fortuna Düsseldorf är än en gång ett av de mest aktiva lagen på marknaden, men inte lika extremt nu som i somras. Uppenbarligen vill Norbert Meier förstärka yttermittfältet med Bolly och Omae. Spännande namn förstås, svårt att veta hur de klarar sig i Bundesliga dock.

Al-Huthayfi gjorde ingen glad och skickas tillbaka, Furuholm lånas ut för mer speltid. Fortuna spelade en defensiv fotboll och tog många poäng med hjälp av disciplin, men några fler matchavgörande spelare hade säkerligen inte skadat. Följaktligen uppges klubben vara ute efter Innocent Emeghara, Teemu Pukki, Kim Ojo och Mohammed Abdellaoue – samtliga spelare håller till i anfallet.

Fotnot: Listan uppdateras när eventuella köp eller försäljningar bekräftas av respektive klubb.

***

Den här galan som Fifa håller i, den är ett skämt va? Status och popularitet har verkligen sopat faktiska prestationer under mattan. Jag nöjer mig med att konstatera det.

/Wingren

 • Tjänstgörande sportredaktör: Christoffer Glader
 • Chefredaktör, vd och ansvarig utgivare: Lena K Samuelsson
 • Stf ansvarig utgivare: Martin Schori
 • Redaktionschef: Karin Schmidt
 • Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm
 • Org.nr: 556100-1123
 • Momsregistreringsnr: SE 556100-112301
 • Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se
 • Aftonbladet Plus Kundcenter: tipsa@aftonbladet.se
 • Telefon växel: 08 725 20 00
 • FÖLJ OSS

© Aftonbladet Hierta AB